moje artykuły

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W­ JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI – TERAPIA NEUROLOGOPEDYCZNA I PEDAGOGICZNA MALWINA SZAJA 

§1. 

  1. Podstawową zasadą wszystkich działań podejmowanych przez jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą Terapia Neurologopedyczna i Pedagogiczna Malwina Szaja (dalej TNiP Malwina Szaja) oraz osoby współpracujące z TNiP Malwina Szaja tj.:  praktykantów, jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. 
  1. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie. 
  1. Standardy ochrony małoletnich  zawierają wytyczne dotyczące postępowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa i dobra dzieci. 

§ 2. 

 Standardy ochrony małoletnich obejmują: 

  1. procedury kontroli współpracowników TNiP Malwina Szaja przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości; 
  1. zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a terapeutą/właścicielem TNiP Malwina Szaja; oraz osobami współpracującymi wymienionymi w 1. 
  1. zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pacjenta; 
  1. procedurę składania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadomienia sądu opiekuńczego; 
  1. zasady udostępniania osobom współpracującym z TNiP Malwina Szaja, małoletnim i ich opiekunom niniejszych standardów; 
  1. zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia. 

§3. 

Przez użyte w niniejszych Standardach pojęcia, rozumie się: 

  1. małoletni – to każda osoba, która nie ukończyła 18 lat; 
  1. krzywdzenie małoletniego – popełnienie czynu zabronionego na jego szkodę przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra małoletniego. Obejmuje przemoc fizyczną, przemoc emocjonalną, wykorzystywanie seksualne, zaniedbywanie dziecka; 
  1. przemoc fizyczna –celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne; 
  1. przemoc emocjonalna –powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać. Jej celem jest naruszenie godności osobistej; 
  1. wykorzystywanie seksualne – to każde zachowanie, które prowadzi do seksualnego zaspokojenia kosztem dziecka. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym oraz zachowania bez kontaktu fizycznego. Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas; 
  1. zaniedbywanie – to niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnianie mu odpowiedniego pożywienia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, brak dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego. 

§4. 

  1. Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja oraz osoby  współpracujące z TNiP Malwina Szaja w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia małoletnich. 
  1. Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja oraz każdy współpracujący, który zauważy lub podejrzewa, że małoletni pacjent jest krzywdzony, zobowiązany jest zareagować, a w sytuacji koniecznej udzielić pierwszej pomocy. 
  1. Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja oraz wszystkie osoby współpracujące z TNiP Malwina Szaja, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu małoletniego pacjenta lub inne informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych. 

§5. 

  1. Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja weryfikuje w “Rejestrze sprawców przestępstw seksualnych” każdą osobę przed dopuszczeniem jej do pracy z małoletnimi pacjentami. 
  1. Wszyscy  praktykanci TNiP Malwina Szaja mają obowiązek stosować niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich. 

§6. 

Zasady bezpiecznych relacji z małoletnim: 

  1. Bezpośredni kontakt z małoletnim oparty jest na poszanowaniu jego intymności i godności. 
  1. Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona przemocy fizycznej. 
  1. Komunikacja werbalna i niewerbalna z małoletnim powinna być oparta na szacunku, empatii, powinna być pozbawiona akcentów wrogich, wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych. 
  1. Podczas komunikacji z dzieckiem terapeuta oraz osoby współpracujące wymienione w 1. zachowuje uczciwość, tzn. mówi prawdę, uwzględniając wiek, sytuację i poziom rozwoju dziecka. 
  1. Terapeuta oraz osoby współpracujące wymienione w 1 korzystają z alternatywnych form komunikacji z dzieckiem, jeśli istnieje ku temu wskazanie. 

§7. 

  1. W przypadku podejrzenia, że małoletni pacjent jest ofiarą przemocy domowej: 

1) Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja oraz praktykant TNiP Malwina Szaja, sporządza notatkę służbową opisującą jak najbardziej dokładnie zdarzenie ze wskazaniem danych pokrzywdzonego i potencjalnego sprawcy. Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja  podejmuje decyzję o powiadomieniu odpowiedniej instytucji (policji, prokuratury, sądu). 

2) Jeżeli stan pacjenta wskazuje na zagrożenie jego zdrowia i życia Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych). 

  1. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja powiadamia policję lub prokuraturę. 
  1. W przypadku zaniedbywania dziecka, poniżania, upokarzania, ośmieszania dziecka, wciągania dziecka w konflikt dorosłych, manipulowania nim Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja  powiadamia sąd rodzinny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o konieczności dokonania wglądu w sytuację rodziny. 
  1. W przypadku podejrzenia, że pacjent jest ofiarą przemocy ze strony osoby współpracującej wymienionej w § 1 Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja: 

1) podejmuje działania w celu zbadania sprawy; 

2)odsuwa osobę podejrzaną o krzywdzenie dziecka od wszelkich form kontaktu z dziećmi, do czasu wyjaśnienia sprawy; 

3)powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów pacjenta; 

4)po potwierdzeniu informacji podejmuje działania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ogólnego i prawa pracy, stosuje karę porządkową lub powiadamia prokuraturę. 

  1. W przypadku podejrzenia, że dziecko doznaje krzywdzenia ze strony innego dziecka, terapeuta Terapeuta/ właściciel TNiP Malwina Szaja: 

1)informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów prawnych małoletniego pacjenta; 

2)powiadamia sąd rodzinny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o konieczności dokonania wglądu w sytuację rodziny. 

§8. 

Dalszy tok postępowania,  po ujawnieniu krzywdzenia dziecka i zgłoszenia tego faktu Policji, Prokuraturze lub Sądowi, leży w gestii uprawnionych instytucji. 

§9. 

  1. Standardy Ochrony Małoletnich są udostępniane współpracownikom TNiP Malwina Szaja, małoletnim i ich opiekunom, na żądanie. 
  1. Standardy są zamieszczone na stronie internetowej TNiP Malwina Szaja. 
  1. Każdy współpracownik TNiP Malwina Szaja ma obowiązek zapoznać się z standardami po zawarciu umowy o pracę/współpracę/praktyki. 

§10. 

  1. Osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji standardów ochrony małoletnich jest Terapeuta/właściciel TNiP Malwina Szaja. 
  1. Terapeuta/ właciciel TNiP Malwina Szaja dokonuje przeglądu i aktualizacji niniejszych standardów, wprowadza niezbędne zmiany i ogłasza nowe brzmienie Standardów Ochrony Małoletnich. 

§11. 

W TNiP Malwina Szaja pacjenci mają dostęp do urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet tylko i wyłącznie ze wskazań diagnostycznych oraz pod kontrolą i w obecności terapeuty lub osoby współpracującej wymienionej w § 1. 

§12. 

Standardy ochrony małoletnich wchodzą w życie z dniem 15 sierpnia 2024r. 

podstawa prawna: USTAWA z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw1) Dz. U. 2023 poz. 1606 

Aktualiazacja:20.07.24

separator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.