Niezwykle ważną rolę w stymulowaniu rozwoju mowy odgrywają najbliższe dziecku osoby. Zachęcam, by każdy rodzic posiadał podstawową wiedzę o tym, jak rozwija i kształtuje się mowa. Pozwoli to świadomie kierować rozwojem dziecka.
Rozwój mowy zaczyna się już w okresie prenatalnym. Wykształcają się tu wszystkie niezbędne układy. Na tym etapie bardzo ważna dla kobiet w ciąży jest troska o odpowiedni tryb życia, odżywianie i właściwą pielęgnację.
Co takiego ważnego dzieje się w okresie prenatalnym?
Powstaje podstawowy organ nadawczy i odbiorczy mowy – mózg oraz drogi nerwowe. To dzięki odpowiednim strukturom mózgowym potrafimy mówić, artykułować oraz rozumieć. Mózg dojrzewa bardzo wcześnie, bo już w pierwszym trymestrze, a od trzeciego miesiąca życia płodowego jest aktywny.
Pierwszy trymestr to również okres, w którym kształtują się składowe aparatu mowy, biorące udział w tworzeniu dźwięków mowy. Są to trzy narządy: oddechowy, fonacyjny i artykulacyjny.
Bardzo wcześnie kształtuje się również organ słuchu. Jest najlepiej rozwiniętym zmysłem w pierwszych trzech miesiącach. Po urodzeniu zaś jest całkowicie dojrzały do pracy.
Droga słuchowa to najważniejszy kanał nauki mowy!
Dziecko zaczyna reagować na bodźce akustyczne między czwartym a piątym miesiącem życia płodowego. Rejestruje dźwięki mowy poprzez powłoki brzuszne matki. Szczególnie dobrze słyszy i rozpoznaje głos matki oraz uderzenia jej serca. Zapamiętuję również inne, często pojawiające się dźwięki z najbliższego otoczenia. Noworodek dysponuje więc sporym doświadczeniem akustycznym!
Dlatego mów do dziecka jeszcze w brzuchu! Czytaj bajki, opowiadaj o tym, co wydarzyło się w trakcie dnia, o tym, co akurat robisz lub śpiewaj piosenki! Do dzieła! Odpowiednie zachowania językowe są pierwszym etapem profilaktyki logopedycznej.
Zalety:
-
budujesz wyjątkową więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem,
-
uczysz malucha rozróżniać głos mamy i taty,
-
stymulujesz rozwój układu nerwowego, a także zmysł słuchu dziecka,
-
osłuchujesz dziecko z ojczystym językiem, co ułatwi mu kształtowanie mowy po porodzie.